پیروات سدیم-Sodium Pyruvate

پیروات (Sodium  Pyruvate)  Pyruvate

پیروات نمک پایدار اسید پیروویک است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. پیروات دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و بدن را در برابر رادیکالهای آزاد حفظ می کند و نیز موجب افزایش تولید انرژی در عضلات و کاهش چربی ذخیره شده در بدن می شود به همین دلیل به صورت خوراکی برای کمک به درمان کانسرها و بعنوان داروی کاهنده وزن کاربرد دارد. اثر دیگر پیروات، تحریک ساخت کلاژن و افزایش فعالیت فیبروبلاستهاست.
با نظر به اثرات یادشده فوق، این دارو نیز دارای جایگاه کاربردی خوبی در مزوتراپی است و از تزریق موضعی آن به منظور لیپولیز، جوانسازی پوست، رفع چین و چروک و استریاها و نیز به عنوان داروی  anti-aging برای جلوگیری از پیری پوست استفاده می شود.

Stimulating solution

 

 

 

 

Stimulating Solution | 2 ml ampoule 0.07 fl. oz. Mesotherapy Serum


The regenerating and energizing properties of Sodium Pyruvate make it ideal for use in facial and body treatments. It stimulates not only collagen synthesis but also fibroblast activity. When combined with regenerating agents such as organic silica or Asian centella, Sodium Pyruvate Stimulating Solution can be used to treat a variety of complaints including skin ageing, stretch marks and hair loss. It has also been shown to accelerate lipolysis, an essential property of many cellulite cocktails.
Sodium pyruvate
Sodium pyruvate.png
Ball-and-stick model of the pyruvate anion The sodium cation
Identifiers
CAS number 113-24-6 Yes
PubChem 23662274
ChemSpider 7931 Yes
UNII POD38AIF08 Yes
ChEBI CHEBI:50144 Yes
ChEMBL CHEMBL181886 Yes
Jmol-3D images Image 1
Properties
Molecular formula C3H3NaO3
Molar mass 110.044 g/mol
Solubility in other solvents 100 mg/mL
Except where noted otherwise, data are given for materials in their standard state (at 25 °C (77 °F), 100 kPa)