فسفاتیدیل کولین-phosphatidylcholine

فسفاتیدیل کولین (Phosphatidylcholine)
فسفاتیدیل کولین (ppc) آنتی اکسیدانی مشتق از لسیتین سویا است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. این ماده از مؤلفه های اصلی غشاء سلولی و لیپوپروتئین موجود در جریان خون است. Ppc با خاصیت دترژنتی و امولسیفیه کنندگی خود، چربی را به مولکولی محلول درآب تبدیل می کند به طوریکه چربی به مواد بسیار ریز تبدیل شده، وارد جریان خون می شود و سپس با القاء یک واکنش آنزیمی، چربی ریز شده را به مونوگلیسیریدهایی با سایز بسیار کوچک (nano-sized) تبدیل می‏کند. این مونوگلسیریدها به کبد رفته و ضمن اثر محافظتی بر روی کبد به علت دار ابودن گروه کولین، بتدریج طی روند بتااکسیداسیون، متابولیزه می شوند.
این اثر فسفاتیدیل کولین، در درمان پلاکهای آترومی در بیماران قلبی و نیز درمان آمبولی چربی کاربرد دارد. در مزوتراپی از فسفاتیدیل کولین به منظور درمان لیپودیستروفی موضعی، رفع سلولیت و نیز برطرف کردن چربی های موضعی باقیمانده بعد از لیپوساکشن استفاده می شود. شایان ذکر است تلفیق این درمان با رژیم غذایی و ورزش اثر مضاعفی در نتایج درمان دارد.
PPC دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و کلاژن سازی نیز هست و این موضوع جای این دارو را در درمانهای مزوتراپی مستحکم تر می کند.
از عوارض جانبی احتمالی تزریق موضعی این دارو می توان به حساسسیت، درد، نکروز و بثورات ماکولوپاپولر ریز و خارش دار در نواحی دورتر از منطقه‏ی تزریق و ندولهای زیرپوستی، اشاره کرد و نیز با توجه اینکه فسفاتیدیل کولین مشتقی از سویا است، لذا در افرادیکه، در شرح حال خود سابقه حساسیت به سویا را ذکر می کنند، بعلت احتمال بروز واکنشهای حساسیتی، منع مصرف دارد

Lipolitic solution

 

Lipolytic Solution | 5 ml ampoule 0.176 fl. oz. Mesotherapy Serum


Naturally abundant in cell membranes, this phospholipid, breaks down the fat stored in fat cells. Phosphatidylcholine Lipolytic Solution emulsifies the fat, allowing it to be absorbed into the bloodstream and transported. This makes it the ideal solution for eliminating unattractive, localizedlocalized adiposities.

 

 

File:1-palmitoyl-2-oleoylphosphatidylcholine.svg