ال کارنیتین L-carnitine

ال کارنیتین L-carnitine

ماده ای محلول در چربی با خاصیت آنتی اکسیدانی است که از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته می شود. این ماده به فراوانی در قسمتهای مختلفی از بدن از جمله قلب، مغز، کبد، کلیه، عضلات اسکلتی و اسپرم وجود دارد و به همین دلیل، در صورت بروز رسانی در این ارگانها، مانند ناراحتی های قلبی، کلیوی و نارسایی کبد، بدن توانایی تولید ال کارنیتین را از دست می دهد ولذا ال کارنیتین مورد نیاز بدن باید بصورت اگزوژن تأمین شود.
مکانیسم اصلی اثر ال کارنیتین، انتقال اسیدهای چرب با زنجیره‏ی بلند از سیتوزول به داخل میتوکندری، جهت انجام عمل بتا- اکسیداسیون و تبدیل چربی به استیل کوآنزیم A می باشد، این کار باعث افزایش اکسیداسیون اسیدهای چرب با زنجیره‏ی بلند در قلب و کبد و تثبیت میزان کوآنزیم A می شود.
در واقع ال کارنیتین یک عامل تسهیل کننده تبدیل چربی به انرژی در داخل سلول است و بر پایه همین اثر، در مزوتراپی از ال کارنیتین در درمان لیپودیستروفی موضعی و رفع چاقی موضعی استفاده می شود.

Fat carrier solution

 

Fat Carrier Solution | 5 ml ampoule 0.176 fl. oz. Mesotherapy Serum


In its natural form in the body, L-Carnitine is responsible for metabolizing fat. After breaking down the stored fat, it mobilizes the fatty acids into the bloodstream, attaching itself to them and carrying them to the area of the cell that converts fat to energy. L-Carnitine Fat Carrier Solution is essential for optimal fat burning.
Carnitine
Carnitine.svg
Carnitine ball-and-stick.png
Systematic (IUPAC) name
3-Hydroxy-4-(trimethylazaniumyl)butanoate
Clinical data
AHFS/Drugs.com Micromedex Detailed Consumer Information
Legal status ?
Routes oral and iv
Pharmacokinetic data
Bioavailability < 10%
Protein binding None
Metabolism slightly
Excretion Urine (> 95%)
Identifiers
CAS number 541-15-1 Yes
ATC code A16AA01 (L form)
PubChem CID 288
DrugBank DB00583
ChemSpider 282 Yes
UNII 0G389FZZ9M Yes
KEGG C00318 Yes
ChEBI CHEBI:17126 Yes
ChEMBL CHEMBL172513 Yes
Chemical data
Formula C7H15NO3 
Mol. mass 161.199 g/mol